SP nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. "Alek"

Dzień Papieski PDF Drukuj Email
środa, 17 października 2018 21:06

16 października 1978 roku był szarym jesiennym dniem. W szarej komunistycznej Polsce panował nastrój beznadziei. Zmęczeni Polacy kończyli kolejny dzień pracy zastanawiając się, jak związać koniec z końcem, gdy kraj obiegła wiadomość : Polak został wybrany na papieża. Telewizja, mimo obowiązującej cenzury, nie mogła pominąć takiej wieści. Polacy na ekranach telewizorów zobaczyli kardynała Karola Wojtyłę, który po raz pierwszy jako Jan Paweł II pozdrowił zebranych na placu przed bazyliką Św. Piotra. Powiedział, że przybywa z dalekiego kraju i prosił, aby wpuścić Chrystusa do swoich domów. W szarej, polskiej beznadziei zabłysła iskierka nadziei. Ta iskierka zamieniła się w płomień, gdy w następnym roku papież przyjechał do Polski, a w 1980 roku społeczna energia wybuchła w ruchu „Solidarność”, który w 1989 roku przyniósł Polsce wolność i suwerenność.

Jan Paweł II był papieżem, który budował mosty między ludźmi. Głosił Ewangelię pielgrzymując po całym świecie. Szanował ludzi, a szczególnie bliscy byli mu ci wykluczeni: biedni, chorzy, uchodźcy, niepełnosprawni. Swoim życiem dawał przykład, co znaczy chrześcijańska postawa. Przebaczył człowiekowi, który próbował go zabić i spotkał się z ni m w więzieniu. Kochał młodzież, a młodzież pokochała jego. Potrafił rozmawiać z kilkusettysięcznym zgromadzeniem ludzi. Miał poczucie humoru i dystans do siebie.

Dla naszych uczniów Jan Paweł II to postać historyczna. Urodzili się już po śmierci papieża. Czy będą znać jednego z najwybitniejszych Polaków jako figurę z pomników przed kościołami, czy zdobędą głębszą wiedzę na jego temat?
W naszej szkole staramy się, aby wiedzieli więcej.

16 października – w Dniu Papieskim nauczyciele religii zorganizowali uroczystość poświęconą Janowi Pawłowi II. Uczniowie obejrzeli prezentację o życiu papieża. Potem reprezentanci klas wzięli udział w konkursie wiedzy o JP II. Wśród klas młodszych rywalizacja była zacięta do samego końca. Najlepszy wynik uzyskały klasy piąta i szósta. Wśród starszej młodzieży pierwsze miejsce zdobyła klasa 3A gimnazjum, a drugie – klasa 3D gimnazjum i 8A. Zwycięzcy otrzymali ogromne czekolady, pokonani – trochę mniejsze. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem „Barki” – ulubionej pieśni papieża.

Nauczyciele też mieli niespodziankę. Do pokoju nauczycielskiego przyciągnął ich zapach ciasta. I nie były to kremówki, lecz najlepsze ciasto drożdżowe świata upieczone wg własnego przepisu przez p. Annę Miodek, która całą imprezę przy pomocy księdza Marka Traczyka przygotowała.

Poprawiony: środa, 17 października 2018 21:15

Francuskie warsztaty teatralne PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 października 2018 16:38

Na piątkowe popołudnie klasa 7a z rozszerzonym językiem francuskim przyjęła zaproszenie na warsztaty teatralne organizowane przez XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej. Spotkanie poprowadził francuskojęzyczny teatrolog Yazid Lakhouache. Zaproponował uczestnikom ćwiczenia teatralne, dzięki którym mogli poćwiczyć ruch sceniczny i poprawną wymowę. Zachwyceni uczniowie czekają na kolejne warsztaty.

Poprawiony: poniedziałek, 15 października 2018 16:53

Tulipanowy ogródek PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 października 2018 16:37

Pewnego jesiennego popołudnia postanowiliśmy przygotować się już na wiosnę. Przyszli ogrodnicy z klasy 5a wyposażyli się w grabki i łopatki, a przede wszystkim w chęć do pracy. Przed wejściem do szkoły zasadzili mnóstwo tulipanowych cebulek. Brudni ale szczęśliwi pracowali z pełnym zaangażowaniem. Emocje sięgały zenitu. Teraz musimy cierpliwie czekać przez całą zimę, aż wyrosną nasze roślinki. Zdjęcia kwitnącej rabaty pokażemy Państwu wiosną.

Poprawiony: poniedziałek, 15 października 2018 16:47

Dzień otwarty dla rodziców PDF Drukuj Email

Zapraszamy serdecznie na dzień otwarty dla rodziców który odbędzie się 11 października 2018r (czwartek) o godzinie 1700

Dzień Białych Koszul PDF Drukuj Email
niedziela, 07 października 2018 00:00

Pamiętamy!

Widzimy to hasło ze znakiem Polski Walczącej na murach domów w różnych miejscach Warszawy. Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego nie ginie. W naszej szkole od wielu lat mamy tradycję, że 3 października, w rocznicę kapitulacji wycieńczonej walkami stolicy, obchodzimy Dzień Białych Koszul. Uczniowie i pracownicy szkoły przychodzą w strojach galowych lub historycznych. Klasy udekorowane są plakatami lub gazetkami. Spotykamy się w sali gimnastycznej i oglądamy przygotowane przez uczniów prezentacje, śpiewamy piosenki powstańcze.

Dyskusje o zasadności powstania zostawiamy historykom. Chcemy, aby nasi uczniowie pamiętając o żołnierzach powstania i ludności cywilnej, która doświadczyła niewyobrażalnych cierpień, docenili, to co mają teraz. Pokój, bezpieczeństwo i piękniejącą z roku na rok Warszawę, którą kolejne pokolenia odbudowywały po 1944 roku.

Poprawiony: poniedziałek, 08 października 2018 18:05

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>